وردپرس آموزش وردپرس

TrackBack یا بازتاب چیست؟ مقاله‌ای کامل در مورد این قابلیت…

http://up.yekweb.com/images/89-10/TrackBack.gif

این مقاله مختص افرادی است که بارها و بارها اصطلاح Trackback را شنیده اند ولی هنوز مفهوم آن را به درستی درک نکرده اند. فکر نوشتن این مقاله وقتی به ذهنم خطور کرد که مشغول ترجمه یک قالب برای استاده از قابلیت TrackBack بودم. Trackback یکی از شیوه های ایجاد Link back است. به زبان ساده Link back متدی است که توسط آن وبلاگ نویس ها در صورت استفاده از لینک نوشته خود توسط سایر وبلاگ ها آگاه خواهند شد. در این صورت صاحب نوشته قادر به شناسایی افرادی که به مطلب لینک داده اند یا به مطلب او استناد کرده اند خواهند بود. تفاوت سه متد (Refback, Trackback و Pingback) در نوع پروتکل و شیوه انجام این عملیات می باشد. پروتکل Refback ابتدایی ترین متد برای دریافت لینک از صفحات وب سایت است و در این روش وب سایت های که تمایل به استفاده از لینک وب سایت دیگری را دارند، بر روی لینک صفحه ای از وب سایت مقصد کلیک کرده و آدرسی که در مرورگر نوشته شده را جهت استفاده بر می دارند.

 

پروتکل Trackback و Pingback کمی پیچیده تر به نظر می رسند و امروزه به یکی از ابزارهای وبلاگ نویسی تبدیل شده اند و برای استفاده از این پروتکل ها سایت مبداء و مقصد باید هر دو دارای تکنولوژی استفاده از این سرویس باشند. پروتکل Trackback امکانی جهت برقراری ارتباط نظیر به نظیر بین وب سایت هاست. با استفاده از این امکان سایت ها و وبلاگ ها می توانند منابع و مطالب مشترک خود را به یکدیگر مرتبط کنند. ترک بک معمولا در پایان پست ها نمایش داده می‌شود. گاهی ترک بک ها در بین کامنت ها نیز نمایش داده می‌شوند و گاه ممکن است آن ها را از هم جداگانه نمایش دهند. هدف اصلی Trackback این است که بتواند در بین نوشته‌های مختلف وب ارتباط بیشتری ایجاد کند. فایده Trackback چند چیز می‌تواند باشد:

 

  1. نویسنده a می‌تواند متوجه شود که نویسندگان دیگر b,c,d,… کی، کجا و چگونه به او لینک داده‌اند.
  2. خوانندگان وبلاگ ها نیز می‌توانند با Trackback از وبلاگ a به وبلاگ b یا برعکس مطالب را پیگیری کنند. این کار برای خوانندگان یک مطلب مفید است و می‌توانند با پیگیری Trackback ها به نظرات سایرین در مورد آن مطلب دسترسی پیدا کنند.
  3.  

به زبان ساده، وقتی وسایتی trackback مطلب شما را در سایتش قرار می دهد، بصورت اتوماتیک آدرس مطلبش در جایی که برای نمایش بازتاب ها در سایت شما در نظر گرفته شده است نمایش داده می شود. اما برای وبلاگ ها و ب سایت های پربازدید استفاده از این امکان می تواند به یک دردسر بزرگ تبدیل شود چرا که خطر سوء استفاده هر لحظه آن ها را تهدید می کند؛ برخی از سایت ها و ربوت های خرابکار که کار ان ها ایجاد اسپم است مطالب متعددی را ایجاد کرده و trackback  شما را در آن ها به نمایش می گذارند. و بدین صورت بازتاب های اسپم و بی مربوطی در سایت شما به نمایش گذاشته می شود که اغلب برای شما خوشایند نیست.

به زبان ساده، مطلب شما پر می شود از پیوند به سایت های نامربوط.

سایت های تولید کننده چنین اسپم هایی هدفی جز جذب مقداری از ترافیک درگاه شما به درگاه خودشان ندارند. حال می تواند این کار با انگیزه تبلیغی برای فروش محصولات خود یا اینکه به نوعی افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت صورت گیرد. در بعضی موارد اهداف سیاسی اعتقادی هم می تواند دلیل چنین کارهایی باشد.اما اغلب، هدف آن ها انتشار ویروس در اینترنت است.

یکی از امکانات محبوب در وردپرس نیز امکان استفاده از Track Back در پست های وبلاگ می باشد. توسط این قابلیت شما می توانید در هنگام انتشار یک پست نشانی اینترنتی trackback را در زیر هر پست جهت استفاده کاربران قرار دهید.

 

منابع:

http://www.sixapart.com
http://en.wikipedia.org
http://www.meganit.com
http://www.rasekhoon.net
http://www.joomla.ir/blog/what-is-trackback.html

درباره نویسنده

یک وب

یک‌وب ، تنها یک وب نیست

15 دیدگاه

دیدگاهتون رو ارسال کنید