طراحی وب راهکارهای وب

PageRank گوگل چیست ؟ چگونه افزایش می یابد؟

pageRank چیست ؟

Pagerank به معنای رتبه صفحه است و در اصل امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل میشود . برای دیدن رتبه صفحات یک سایت میتوانید تولبار گوگل را دانلود و روی IE خود نصب کنید تا به محض ورود به هر صفحه ای امتیاز آن صفحه را روی نوار ابزار گوگل مشاهده کنید .

تئوری عملکرد PageRank :

امتیاز بندی صفحات به این صورت است که یک لینک از یک صفحه وب به یک صفحه دیگر که در یک سایت دیگر است به معنای یک امتیاز مثبت برای صفحه مقصد حساب میشود . چون وب مسترها لینک سایت هایی را در سایت خود قرار میدهند که فکر میکنند برای بازدید کنندگان سایتشان جالب و با ارزش باشد . گوگل از تعداد این لینک های ورودی به صفحات سایت های دیگر ، برای قضاوت درباره امتیاز دهی به آنها و نیز مرتب کردن آنها در هنگام جستجو در گوگل استفاده کرد . برای مشاهده لینک های ورودی به سایت خود میتوانید جمله link:http://www.yourURL.com را در گوگل وارد کنید تا لیست سایت هایی که به شما لینک داده اند را مشاهده کنید . البته هنوز گوگل تمامی لینک های ورودی به سایت را نشان نمی دهد .

PageRank چگونه محاسبه میشود :

راحت ترین سخن درباره محاسبه اش اینه که PageRank با استفاده از اشتراک گرفتن تمامی لینک های ورودی به سایت شما محاسبه میشود . البته این موضوع اکیدا صحیح نیست ، چون گوگل لینک های داخلی را هم در محاسبه شریک میکند . همچنین رتبه PageRank صفحه ای که به شما لینک داده هم ، در بالا بردن رتبه سایت شما موثر است . بعلاوه تعداد لینک های خارجی که در صفحه مبدا وجود دارد نیز در رتبه سایت مقصد تاثیر دارد .  بطور عمومی ۸۵% از رتبه سایت مبدا همراه با لینک به سایت مقصد ارسال میشود . پس یک صفحه وب با پیج رنک ۵ و فقط با یک لینک خارجی در صفحه اش( که همان لینک سایت شماست)  باید ۸۵% از اعتبار رتبه ۵ را برای صفحه ای که به آن لینکیده ارسال کند .

ولی در واقع هیچ صفحه ای فقط یک لینک ندارد – به یاد آورید که لینک های داخلی هم اغلب اوقات در محاسبه بحساب می آیند – پس میزان پیج رنک ارسالی عبارت است از ۸۵% از پیج رنک همان صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خارجی .

سوالی که اینجا مطرح میشه اینه که تفاوت رتبه های پیج رنک چقدر است و مثلا رتبه ۴ با ۵ چقدر تفاوت داره ؟ چیزی که معلومه اینه که اعداد گوگل در پیج رنک فقط یک عدد ثابت نیستند و نشان دهنده یه بازه عددی هستند . بنابر این تمام پیج رنک های ۵ با هم مساوی نیستند .طبق جدول زیر رتبه ۶ ممکن است فقط یک درجه از ۵ بیشتر باشو و ممکن است فقط کمی از ۷ کمتر باشد:

Page Rank Calculation

PR

Start

End

Median

Median

Links

Links

Links

Links

Range

Range

Value

PR Passed

for PR5

for PR6

for PR7

for PR8

۱

۶

۳۰

۱۸

۰.۳۰

۱۶,۸۰۳

۹۲,۴۱۴

۵۰۸,۲۷۷

۲,۷۹۵,۵۲۲

۲

۳۰

۱۶۴

۹۷

۱.۶۵

۳,۰۵۵

۱۶,۸۰۳

۹۲,۴۱۴

۵۰۸,۲۷۷

۳

۱۶۶

۹۰۰

۵۳۳

۹.۰۶

۵۵۵

۳,۰۵۵

۱۶,۸۰۳

۹۲,۴۱۴

۴

۹۱۵

۴,۹۴۸

۲,۹۳۱

۴۹.۸۳

۱۰۱

۵۵۵

۳,۰۵۵

۱۶,۸۰۳

۵

۵,۰۳۳

۲۷,۲۱۳

۱۶,۱۲۳

۲۷۴

۱۸.۳۶۲

۱۰۱

۵۵۵

۳,۰۵۵

۶

۲۷,۶۸۱

۱۴۹,۶۷۰

۸۸,۶۷۵

۱,۵۰۷

۳.۳۳۹

۱۸.۳۶۲

۱۰۰.۹۹۲

۵۵۵.۴۵۶

۷

۱۵۲,۲۴۴

۸۲۳,۱۸۶

۴۸۷,۷۱۵

۸,۲۹۱

۰.۶۰۷

۳.۳۳۹

۱۸.۳۶۲

۱۰۰.۹۹۲

۸

۸۳۷,۳۳۹

۴,۵۲۷,۵۲۲

۲,۶۸۲,۴۳۱

۴۵,۶۰۱

۰.۱۱۰

۰.۶۰۷

۳.۳۳۹

۱۸.۳۶۲

۹

۴,۶۰۵,۳۶۷

۲۴,۹۰۱,۳۷۲

۱۴,۷۵۳,۳۶۹

۲۵۰,۸۰۷

۰.۰۲۰۱

۰.۱۱۰

۰.۶۰۷

۳.۳۳۹

۱۰

۲۵,۳۲۹,۵۱۶

۱۳۶,۹۵۷,۵۴۳

۸۱,۱۴۳,۵۳۰

۱,۳۷۹,۴۴۰

۰.۰۰۳۶

۰.۰۲۰

۰.۱۱۰

۰.۶۰۷

Assumption: 85% of median value passed

Assumption: 50 links per page average

درباره نویسنده

یک وب

یک‌وب ، تنها یک وب نیست

۷ دیدگاه

دیدگاهتون رو ارسال کنید